Raz w roku, jest taki dzień, gdy wszystko dosłownie pływa w wodzie. Czy już wiecie, jaka to okazja i najważniejsze – czy jesteście przygotowani? Zakładam, że wyposażeni w wodne pistolety i inne urządzenia, tylko czekacie na sygnał do zabawy.
Śmigus – Dyngus jest fantastyczną okazją do wygłupów. Dzieciaki, takie jak Wy i Ja nie umiemy sobie odpuścić okazji do zlania kolegów i koleżanek. Oczywiście, jest ryzyko mokrej zemsty, ale przecież właśnie o to w tym chodzi. Zabawa jest super, szczególnie, jeśli uda się pogoda i jest ciepło. Jest też super, jeśli wiemy, kogo można a kogo nie powinno się oblewać wodą. Zdecydowanie omijamy obce, starsze i elegancko ubrane osoby, które nie są naszymi kumplami i nie ucieszą się z mokrego ubrania. Na pewno macie takie grono przyjaciół, w swoim wieku, że będzie, z kim się wyszaleć. A po powrocie do domu lepiej się przebrać, aby nie leżeć potem w łóżku z gorączką. Szkoda wiosny.
A co z własnymi dziadkami i rodzicami w tym dniu? Nie ryzykowałbym, że tata nas wsadzi do wanny z wodą, więc tak bym delikatnie ich pokropił, aby tradycji stało się zadość.
A jak to z tą tradycją było? Dużo by pisać. Woda oczyszczała po zimie a obchodzenie samego święta miało wiele lokalnych odmian. Niektóre rzeczy były trochę inne. Taki śmigus polegał na tym, że chłopaki ścigali dziewczyny i albo je polewali wodą, albo lekko smagali po kostkach gałązkami z wierzby. Im bardziej dziewczyna się podobała, tym mokrzejsza była. A jeśli już nie chciała być bardziej mokra, to mogła przekupić oblewających (dyngowanie) jakimś łakociem. To i wilk był syty i owca cała, a raczej sucha. Oczywiście dziewczyny nie były bezbronne, bo następnego dnia to one mogły oblewać w rewanżu chłopaków. I na pewno to robiły.
Teraz dziewczyny i chłopaki maja równe prawa w ten dzień i wszyscy w Lany Poniedziałek chodzą równo mokrzy. A z tego, co zauważyłem to łakocie można uzyskać od własnych babć, dziadków, cioć i wujków. Tylko jeszcze nie wiem, co wybiorę. Oblewanie czy słodycze? Hmmm… z drugiej strony, po takich walkach wodnych to jakaś słodkość, na wzmocnienie by nie zaszkodziła.

Zobacz koniecznie:

Wesołych Świąt Wielkanocnych!!!

🙂