Święta to tradycja. Tradycja to wartości i obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Cenione, lubiane i kultywowane, ponieważ zostały uznane za ważne i potrzebne. Chyba żadna inna tradycja tak jak Bożonarodzeniowa nie ma tak wielu zwolenników i miłośników. Grudniowe Święta są pełne magii i uroku, cudownych zapachów, miłych dla ucha melodii, kolorowych opowieści.

Boże Narodzenie wręcz przesączone jest tradycjami. Jedne z nich mają charakter świecki, inne zaś religijny wymiar. Jednak trudno chyba znaleźć choćby jedną osobę, która tradycji świątecznych nie zna. Boże Narodzenie obchodzimy na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. Okres świąt poprzedzony jest radosnym oczekiwaniem, czyli adwentem. Już adwent ma swoje tradycje np. zapalanie każdego tygodnia adwentu kolejnej świeczki na wianuszku adwentowym. Dodatkowo każdego dnia adwentu można zjadać jedną czekoladkę z kalendarza adwentowego:). Teraz jednak wróćmy do tradycji i obyczajów świątecznych. Boże Narodzenie w Polsce rozpoczyna uroczysta kolacja zwana Wigilią, na której do niedawna można było podawać wyłącznie potrawy postne, czyli bezmięsne. Obecnie Kościół dopuszcza jedzenie mięsa w tym dniu, jednak w wielu polskich rodzinach nadal kultywuje się tradycję, że jest to wieczerza postna, którą rozpoczyna się z zabłyśnięciem na niebie pierwszej gwiazdki. Tradycją wigilijnego wieczoru jest także dzielenie się opłatkiem z najbliższymi i składanie im najlepszych życzeń. Oczywiście na wigilijnym stole nie może zabraknąć dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego i samotnego wędrowca, ponieważ w tym dniu nikt nie powinien być sam. Pod obrus wkłada się odrobinę sianka by zapewnić domowi spokój i dostatek, na stole stawia się jemiołę z dużą ilością kuleczek, a do portfela wkłada się łuski z świątecznego karpia. To wszystko ma sprawić, że nie będzie się narzekać na brak pieniędzy w nadchodzącym roku. Oczywiście na wigilijnym stole królują tradycyjne potrawy, które w znacznej części przygotowuje się tylko w ten wyjątkowy wieczór np. makietki czy kutia. Wigilijny wieczór kończy tradycyjnie odprawiana o północy w kościołach pasterka.

Naturalnie nieodłącznym elementem świąt jest choinka. Najlepiej świeża i pachnąca, ale przede wszystkim kolorowo ubrana. W zależności od regionu dzieci czekają na prezenty, które osobiście doręczy Mikołaj (Gwiazdor w niektórych regionach Polski) lub Dziadek Mróz bądź ułożą je pod świątecznym drzewkiem. Kolejnym bardzo barwnym i nieodłącznym atrybutem Bożego Narodzenia są kolędy. Piękne i melodyjne, które sprawiają wiele radości i aż serce się śmieje, gdy się ich słucha. Naturalnie to tylko niewielka część obyczajów i tradycji świątecznych, bo moi Mili jest ich o wiele, wiele więcej jak choćby rzucanie orzechów i zboża w kościołach w dniu św. Szczepana, jasełka, wizyta duszpasterska w domach, czyli tzw. kolęda. Zresztą sami doskonale wiecie, że tradycja świąteczna to temat rzeka, czyli trudno go wyczerpać w kilkunastu zdaniach.

Kochani ja zachęcam Was serdecznie do obchodzenia i kultywowania tradycji świątecznych, ponieważ są piękne, wyjątkowe i sprawiają, że ludzie, choć przez kilka dni w roku stają się lepsi.