Kiedyś (w latach 70-tych ubiegłego wieku) zespół 2+1 śpiewał w refrenie swojej piosenki „Więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko. Niech na niebie stanie tęcza malowana Twoją kredką…” I my Kochani także możemy stworzyć taki kolorowy obraz, który rozweseli nam nieco życie w te deszczowo-śnieżne dni.

Jak z pewnością wiecie technik malarskich jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych należą obrazy olejne i akwarelowe. To właśnie je najczęściej można spotkać w domach. Obraz olejny jest o wiele trwalszy, ale niestety jego wykonanie jest kosztowniejsze, bardziej czasochłonne i wymaga większych umiejętności niż obraz wykonany farbami wodnymi.

Dlatego dziś zajmiemy się farbkami akwarelowymi w wydaniu realnym i wirtualnym:). W odróżnieniu od obrazu olejnego, który można malować przez całą zimę możecie w jeden czy dwa wieczory stworzyć uroczą akwarelkę, która po oprawieniu w passe-partout (wym. paspartu) i antyramę będzie pięknie się prezentowała. Passe-partout to taka ramka z kartonu, która ma na celu z jednej strony chronić, z drugiej zaś eksponować treść obrazu. Kochani dzieła wykonane farbami akwarelowymi w przeciwieństwie do intensywnych w kolorach obrazów olejnych będą bardzo delikatne. Akwarele zwykle są pastelowe, delikatne, nieco romantyczne i bardzo zwiewne. Ważny jest papier, na którym zostanie wykonany obraz. Powinien być gruby, o porowatej fakturze i ładnym odcieniu. Taki papier szybko chłonie wodę. A akwarele to bardzo rozcieńczone pigmenty, które nie pokrywają papieru, a jedynie go zabarwiają i pozostawiają widoczną jego fakturę. Dlatego ważne jest by akwarelę wykonywać na dobrym jakościowo papierze. Gotowy i wysuszony obrazek pozostaje tylko oprawić.

Jak pewnie wiecie oprócz malowania tradycyjnego istnieje także malowanie i rysowanie wirtualne. Do tego służą specjalne aplikacje, które po zainstalowaniu na naszym tablecie czy smartfonie od razu mogą cieszyć nas swoją funkcjonalnością, dostępnością barw i narzędzi. Jedną z takich aplikacji jest gra Wypasione Malowanki. Jak wskazuje nazwa gry to głównie malowanki i kolorowanki, ale nie tylko. W grze mamy jeszcze coś takiego co nazywa się fachowo „Stół Roboczy” czyli miejsce gdzie możemy tworzyć własne dzieła bez potrzeby zaopatrywania się w prawdziwe pędzle, farby czy kartki. W tej aplikacji mobilnej malujemy i rysujemy paluszkami wybierając jedno z dostępnych narzędzi do malowania, a mamy: flamaster, farbki i kredki. Stworzone „dzieło” możemy zapisać w ulubionych, zapisać na dysku urządzenia lub opublikować na Facebooku. Jeśli macie tablet lub smartfona to aplikację możecie pobrać stąd: Pobierz Aplikację.

Kochani to na jaką technikę się zdecydujecie w dużej mierze będzie zależne od Waszego temperamentu, cierpliwości, ilości czasu i pieniędzy jakimi dysponujecie. Dlatego zastanówcie się, w której technice malarskiej czulibyście się lepiej nim przystąpicie do pracy. Kochani jak zawsze życzę Wam udanej zabawy, pięknych dzieł i nowych wrażeń. Kto wie może ujawni się jakiś wielki talent malarski. Tego Wam życzę!